W maju tego roku 40 osób - dzieci i młodzieży ze Świetlicy Środowiskowej KAJAK uczestniczyło w wyjeździe edukacyjno-rekreacyjnym w ramach projektu „Swego nie znacie, cudze chwalicie – Mazurski Park Krajobrazowy”, którego celem było poznawanie niezwykłego bogactwa przyrodniczego naszego regionu. Wyjazd całkowicie był finansowany z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w ramach programu PROW 2014-2020.

 

Pierwszym punktem projektowym była wyprawa badawcza: uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy, aby odkrywać przyrodnicze tajemnice żółtego szlaku i Rezerwatu Zakręt. Drugiego dnia zwiedzali Muzeum Przyrody Krutyni i uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach edukacyjnych przybliżających życie i wędrówki bocianów. Zwiedzali także Muzeum Przyrody, poznawali bogaty świat fauny krutyńskiej dzięki bogatemu zbiorowi eksponatów. Wszyscy  rozwiązywali zagadki na kartach pracy. Na zakończenie odbył się spływ kajakowy rzeką Krutynią. Była to kolejna okazja do podziwiania cudownej przyrody tego zakątka Polski.

Kolejnym etapem projektu było opracowanie gry terenowej na podstawie informacji zgromadzonych z wyprawy. Młodzież ze Świetlicy KAJAK spotykała się kilkakrotnie i opracowując zadania, zagadki i rymowanki. Folder z efektem ich pracy wszystkim bardzo się spodobał. We wrześniu, już jako absolwenci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego,  przyszli do swoich młodszych kolegów i koleżanek, aby opowiedzieć o projekcie i ich własnym wkładzie pracy w powstawanie gry terenowej.

Ostatnim wydarzeniem była Noc Miłośników Przyrody 18 i 19 października w siedzibie LGD Mazurskie Morze w Orzyszu. Ok. 50 uczestników miało okazję wysłuchać dwóch prelekcji pana Marka Śleszyńskiego – przyrodnika i fotografa - o mieszkańcach naszych pięknych mazurskich terenów: łosiach i ptakach. W programie było przyrodnicze koło fortuny, konkurs plastyczny, filmowy maraton, a na zakończenie ognisko na naszej plaży miejskiej.

Wszystkich zachęcamy do wykorzystania naszej gry terenowej, która jest dostępna w punkcie Informacji Turystycznej w Orzyszu, w siedzibie LGD Mazurskie Morze w Orzyszu, w Muzeum Przyrodniczym w Krutyni oraz w Świetlicy Środowiskowej KAJAK.

program rozwoju obszarow wiejskich